U poslednje dve godine, velike švajcarske kompanije značajno su smanjile emisiju CO2. Ipak, napredak u ovom polju značajno varira od kompanije do kompanije, pokazuje istraživanje novinske agencije AWP.
U 2023. godini, kompanije koje čine Švajcarski tržišni indeks (SMI) smanjile su svoje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 8,9% u poređenju sa 2021. godinom. Ukupno, 20 najvećih švajcarskih kompanija emitovalo je 81 milion tona CO2 prošle godine, prema podacima iz izveštaja o održivosti koje su same kompanije objavile.
Međutim, ovi podaci obuhvataju samo emisije koje kompanije direktno proizvode, na primer korišćenjem lož-ulja za grejanje ili kroz flote vozila.
Emisije gasova sa efektom staklene bašte u lancu vrednosti, uključujući dobavljače i logistiku, su znatno veće. Na kraju prošle godine, ove emisije su ukupno iznosile 256 miliona tona CO2, što je oko četvrtinu manje nego pre dve godine.
Različite stope napretka
Švajcarske kompanije napreduju različitom brzinom na putu ka ugljeničnoj neutralnosti. Farmaceutska kompanija Novartis (-37%) i specijalista za sanitarne proizvode Geberit (-34%) najviše su smanjile svoje operativne emisije. U mnogim slučajevima, smanjenje emisije CO2 postignuto je merama za poboljšanje energetske efikasnosti i povećanom upotrebom zelene energije.
Prema istraživanju AWP-a, samo tri kompanije su u protekle dve godine povećale svoje emisije CO2. To su proizvođač građevinske hemije Sika (+11%), logistička kompanija Kühne+Nagel (+6,7%) i luksuzna grupa Richemont (+1%).
Operativne emisije dva najveća emitera CO2 u okviru SMI-a su smanjene: Holcim je smanjio svoje emisije za 7% na 80 miliona tona, dok je Nestlé smanjio emisije za 28% na 3,5 miliona tona. Holcim ovo smanjenje objašnjava manjim udelom klinkera (vrsta delimično staklene opeke) u svojim proizvodima, dok Nestlé navodi upotrebu održivijih sirovina i optimizovanu ambalažu kao razloge smanjenja.
Povećan vazdušni transport
Situacija je manje jasna kada je reč o emisijama u lancu vrednosti. U proseku su ove emisije opale, ali prvenstveno zbog toga što su veliki emiteri poput Nestléa (-15% na 84 miliona tona) i Holcima (-11% na 47 miliona tona) smanjili emisije u svom lancu snabdevanja.
Međutim, emisije gasova sa efektom staklene bašte povećane su kod polovine kompanija u okviru SMI-a, posebno u sektoru usluga. U ovom sektoru, emisije u lancu vrednosti dolaze uglavnom od vazdušnog transporta. Tokom pandemije, transport robe vazdušnim putem smanjen je zbog ograničenja u putovanjima, ali se ponovo povećao u 2023. godini.