Airbnb je popularna platforma za pronalaženje turističkog smeštaja u gradovima, često po povoljnijim cenama nego u hotelima. Međutim, ova platforma sve više izaziva zabrinutost zbog negativnog uticaja na stambeni prostor u Nemačkoj.
Ove godine, Nemačka je privukla mnoge posetioce zbog velikih događaja, kao što su Evropsko prvenstvo u fudbalu i koncerti svetski poznatih izvođača poput Tejlor Svift i Adel. Turisti iz celog sveta dolaze u Nemačku i traže smeštaj, a od toga najviše koristi ima Airbnb. U gradovima poput Minhena, Gelzenkirhena i Diseldorfa, milioni turista su tokom poslednjih nedelja potrošili znatne sume na smeštaj, hranu i piće.
Iako su hoteli zabeležili porast broja gostiju, Ingrid Hartges, direktorka Nemačkog saveza hotela i restorana (DEHOGA), napominje da to nije dovelo do značajnog rasta profita. Na primer, zbog Evropskog prvenstva, došlo je do otkazivanja ili odlaganja kongresa i drugih događaja, što je uticalo na hotelijere.
Nasuprot tome, Airbnb nije imao takvih problema. Tokom velikih manifestacija, smeštaj ponuđen preko ove platforme bio je izuzetno tražen, posebno zbog mogućnosti da gosti sami kuvaju i tako uštede novac. U Minhenu, gde je Tejlor Svift održala dva koncerta u julu, potražnja za smeštajem na Airbnb-u porasla je za čak 600% u poređenju s istim periodom prošle godine. U Gelzenkirhenu, gradu u Rurskoj oblasti koji ranije nije bio na turističkoj mapi, potražnja je skočila za neverovatnih 7.000% tokom njenih koncerata.
Iako ovo donosi profit iznajmljivačima, izaziva i brojne probleme. Falk Erfkamp i Niklas Kun, koji iznajmljuju stanove putem Airbnb-a, priznaju da visoka potražnja omogućava značajno povećanje cena, što donosi veće prihode.
„Uobičajeni prihod po stanu kod nas iznosi između 2.500 i 3.000 evra mesečno. Tokom Evropskog prvenstva, imali smo stanove koji su ostvarili prihode od šest do sedam hiljada evra,” kažu oni.
Međutim, ovakva situacija može negativno uticati na lokalno stanovništvo. Studija Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja pokazuje da rast tržišta turističkih apartmana, poput onih na Airbnb-u, može dovesti do povećanja cena stanarina. Kako se sve više stanova koristi isključivo za turističke svrhe, smanjuje se broj dostupnih stanova za dugoročni najam, što dovodi do manjka pristupačnog stambenog prostora. Zbog ovoga, neki nemački gradovi razmatraju mogućnost ograničavanja ili čak zabrane Airbnb-a na svojoj teritoriji.