Nedavna studija iz Ženeve bacila je novo svetlo na uticaj konzumacije alkohola na pacijente koji su preživeli srčani udar, naglašavajući kako način pijenja u godini nakon infarkta može značajno uticati na verovatnoću ponovnog srčanog udara. Ispostavilo se da je povremeno preterano pijenje, poznatije kao pijanstvo, znatno štetnije u odnosu na umerenu i redovnu konzumaciju alkohola.
Ženevska studija, objavljena u Evropskom časopisu za preventivnu kardiologiju, ukazuje na to da čak i retko konzumiranje alkohola, manje od jednom mesečno, ukoliko je u pitanju prekomerna konzumacija, udvostručuje šanse za drugi srčani udar. Univerzitetska bolnica Ženeve i Univerzitet u Ženevi (UNIGE) objavili su u ponedeljak da nije učestalost, već količina alkohola konzumiranog u jednoj večeri, ono što određuje tok bolesti nakon srčanog udara.
Ovaj nalaz je posebno važan s obzirom na to da preporuke o konzumaciji alkohola nakon srčanog udara do sada nisu bile poznate. Da bi istražili vezu između konzumacije alkohola i ishoda za pacijente koji su doživeli srčani udar, istraživači su analizirali podatke više od 6.500 pacijenata u Švajcarskoj tokom perioda od 12 meseci nakon njihovog srčanog udara.
Upoređeno je pet različitih profila konzumacije: prekomerna konzumacija (više od 14 čaša nedeljno), umerena konzumacija (7-14 čaša nedeljno), niska konzumacija (manje od jedne čaše nedeljno), apstinencija (bez alkohola uopšte) i pijanstvo, tj. epizodično prekomerno konzumiranje, definisano kao šest ili više čaša prilikom jedne prilike.
Dok rizik od daljeg srčanog udara kod osoba sa prekomernom ili umerenom konzumacijom nije značajno varirao u odnosu na osobe sa niskom konzumacijom ili apstinencijom, osobe koje spadaju u kategoriju pijanstva doživljavale su dodatne srčane udare znatno češće.
Ova studija šalje snažnu poruku o potrebi za promišljenim odlukama kada je u pitanju konzumacija alkohola, posebno za one koji su već imali srčani udar. Pravilnim razumevanjem rizika i izbegavanjem opasnih obrazaca pijenja, pacijenti mogu značajno smanjiti verovatnoću za ponovni srčani udar, čime se otvara put ka zdravijem i sigurnijem oporavku.