Kripto rudari doživljavaju pravi procvat, s prihodima koji su dostigli rekordnih 78 miliona dolara dnevno, prema najnovijem izveštaju Deutsche Banke. Uzrok ovog impresivnog uspeha je uspon bitcoina, koji je ponovo postavio nove rekorde, dosegnuvši čak i granicu od 72.000 dolara po token.
Očekujući događaj halvinga bitcoina zakazanog za april, rudari već sada ulažu milijarde dolara u naprednu opremu i specijalizovana računala. Halving je događaj koji se dešava svake četiri godine i prepolovljava broj bitcoina dodijeljenih rudarima za potvrđivanje transakcija, čime se smanjuje ponuda ove kriptovalute i potencijalno povećava njena vrednost.
Prethodna iskustva su pokazala da halving može imati značajan uticaj na cene bitcoina. Na primer, 30 dana pre halvinga u novembru 2012. godine, cene su porasle za 5%, dok je uoči događaja u julu 2016. zabeležen rast od 13%, a u maju 2020. cene su skočile za 27%. Očekuje se da će i ovogodišnji halving pokrenuti sličan trend, što bi moglo dovesti do još većeg porasta vrednosti bitcoina.
Rudari se nadaju da će visoke cene bitcoina značiti da će moći da prodaju manje stečenog bitcoina kako bi ostvarili istu profitabilnost, čime se smanjuje ponuda na tržištu i potencijalno podstiče rast cene. Ulaganja u novu opremu su ključna za održavanje konkurentnosti u sve težem rudarskom okruženju, posebno u svetlu sve veće potrošnje energije koja je potrebna za rudarenje.
Međutim, ovaj trend takođe postavlja pitanja o uticaju kripto rudarenja na okolinu, s obzirom na ogromne količine energije potrebne za proces. Dok rudari uživaju u trenutnom procvatu, industrija se suočava sa sve većim pritiskom da pronađe održiva rešenja koja će umanjiti ekološki otisak.
Kako se bliži halving, svet kriptovaluta s nestrpljenjem očekuje kako će ovi događaji uticati na budućnost bitcoina i celokupno tržište. Sa potencijalnim novim rekordima na vidiku, ovo bi moglo biti zlatno doba za kripto rudare koji su spremni da se suoče sa izazovima i iskoriste mogućnosti koje nudi trenutni trenutak.