Osim pranja zuba dva puta dnevno i svakodnevnog konca za zube, veoma je važno imati zdravu i uravnoteženu ishranu. Postoje određene supstance u određenim namirnicama koje štete zubima. Ako imate dobro oralno zdravlje, spašavate se od mnogih opasnih bolesti poput problema sa srcem, dijabetesa, raka itd. Dodatno, održavanje zdrave ishrane osigurava da vaša oralna higijena bude netaknuta, zajedno sa vašim ukupnim zdravljem.
Ono što jedete utiče na vaše zdravlje, na kraju krajeva, vi ste ono što jedete. Naša usta su ulaz za mnoge bakterije ili gljivice, ali neke bakterije obično prethode u našim ustima. Ako se ove bakterije kombinuju sa šećerom ili skrobom bogatom hranom, stvara se lepljiva supstanca u ustima, poznata kao zubni plak. Ove lepljive supstance ispunjene bakterijama veoma štete zubima, jer može dovesti do kvarenja zuba.
Grickalice bogate šećerom ili skrobom uzrokuju otpuštanje kiseline od strane bakterija u našim ustima, što može da rastvori gleđ zuba, koja štiti površinu zuba; ako se gleđ rastopi, može uzrokovati karijes i druge bolesti. Ovakve stvari mogu izazvati probleme sa zubima koje samo stomatolog može rešiti ili, ako ne možete podneti bol, pružiti hitnu stomatološku negu u Velikoj Britaniji u bilo koje doba dana.
Postoji mnogo namirnica koje nisu dobre za naše oralno zdravlje, neke od njih su:
Hleb
Hleb je skrobna hrana. Kada jedete hleb, neki ugljeni hidrati iz skroba ostaju u ustima, pa kada bakterije deluju na ove ugljene hidrate, razgrađuju ih u šećer. Bakterije se hrane ovim šećerima i stvaraju kiselinu koja može dovesti do kvarenja zuba.
Kisele bombone
Nije nikakvo iznenađenje da su bonboni loši za naše zube, posebno tvrdi kiseli bonboni. Ovi bonboni sadrže razne supstance koje loše utiču na zube. Ovi bonboni stavljaju zube u opasnost, jer su zubi izloženi šećeru tokom dužeg vremenskog perioda. Često se isti bonboni pričvrste za zube, što može rezultirati kvarenjem zuba.
Kafa
Nije svaka kafa dobra. Čaj i kafa, u svojim prirodnim oblicima, su zdrav izbor pića. Često konzumiranje kafe takođe može obojiti zube i izazvati sušenje usta, zato se pobrinite da popijete vodu nakon što popijete kafu.
Alkohol
Konsumiranje alkohola definitivno nije zdrav izbor. Često konzumiranje alkohola može uzrokovati sušenje usta, a kada su usta suva, nedostaje pljuvačka. Pljuvačka je veoma važna za održavanje dobre oralne higijene, jer štiti zube tako što ispira ostatke hrane koji su se zadržali na zubima.
Led
Pića poput soka od narandže ili limunade su veoma ukusna i bogata vitaminom C, ali često konzumiranje ovih pića može uzrokovati propadanje desnih, što šteti zubima i dovodi do kvarenja.
Hrskava hrana
Hrana poput krompirića je veoma bogata skrobom koji se zadržava između vaših zuba. Skrob se zatim pretvara u šećer koji hrani bakterije i pomaže u stvaranju zubnog plaka, zato je veoma važno četkati i koristiti konac za zube kako biste uklonili ove ostatke hrane.
Gazirana pića
Gazirana pića bogata šećerom stvaraju kiselinu koja razgrađuje tvrdu površinu našeg zuba poznatu kao gleđ. Konzumiranje gaziranih pića takođe može isušiti vaša usta, što znači da imate manje pljuvačke. Gazirana pića tamne boje takođe mogu obojiti zube.
Suvo voće
Suvo voće je zdrava grickalica, ali mnoge vrste suvog voća, poput smokava i grožđica itd., su lepljive i prijanjaju za zube, ostavljajući za sobom dosta šećera. Ako jedete suvo voće, bolje je da isperete usta nakon toga. Ona mogu da štete zubima.
Paradajz
Namirnice koje su bogate kiselinom nisu dobre za naše zube. Paradajz, kada se jede samostalno, sadrži dosta kiseline. Paradajz može biti zdrav kada se priprema kao deo obroka, ali pobrinite se da isperete usta nakon konzumiranja paradajza. Ako želite savršenu oralnu higijenu, trebate izbegavati prekomernu konzumaciju ovih namirnica.