Dijabetes je u porastu u Švajcarskoj, ali studija iz Ženeve pokazuje da lečenje ove bolesti ostavlja mnogo prostora za želje. Samo oko polovine osoba sa dijabetesom prima potrebno lečenje.
Tim sa Univerziteta u Lozani (UNIL), Lozanskoj univerzitetskoj bolnici (CHUV) i Univerzitetskim bolnicama Ženeve (HUG) analizirao je podatke 12.000 osoba prikupljenih između 2005. i 2019. godine u okviru projekta „Bus Santé“ [Zdravstveni autobus] u Ženevi, s ciljem boljeg identifikovanja faktora rizika za nezarazne bolesti.
Istraživači su otkrili da je tokom tog perioda ukupna učestalost dijabetesa i učestalost nedijagnostikovanih slučajeva blago opala, sa 8,7% na 6,2% i sa 7% na 5,2% respektivno.
Međutim, epidemiolog Pedro Marques-Vidal objasnio je agenciji Keystone-ATS da osobe sa dijabetesom često nisu voljne da posete Zdravstveni autobus.
„Osobe sa dijabetesom često ne prihvataju pozive na medicinske preglede,“ objasnio je specijalista, koji je saautor istraživanja zajedno sa Arianom Pauli (UNIL) i Carlosom de Mestralom (HUG). To bi moglo objasniti relativni pad, kada je opšti trend blagi porast, prema drugim nacionalnim studijama.
Procenat osoba lečenih od dijabetesa ostao je stabilan, na nešto više od 50%, što je „relativno nisko“, prema istraživanju objavljenom u časopisu Scientific Reports.
Što se tiče osoba čiji je dijabetes pod kontrolom, tj. čiji su nivoi šećera u krvi unutar norme, procenat je jedna trećina (34%), stabilna brojka tokom izveštajnog perioda.
„Malčice smo razočarani jer je to prilično nisko,“ rekao je vođa studije Marques-Vidal.
Prema studiji, žene sa dijabetesom generalno se ređe leče nego muškarci, ali imaju nivoe šećera u krvi bolje pod kontrolom.
„Jednom kada se leče, žene se bolje brinu o sebi i bolje se pridržavaju tretmana,“ rekao je Marques-Vidal. Za osobe koje pate od gojaznosti, studija je otkrila suprotno: postoji više tretmana, ali loša kontrola nivoa glukoze u krvi.
Prema istraživačima, postoji prostor za poboljšanje kako u nezi koju pružaju lekari, tako i u pridržavanju pacijenata prema tretmanu.
Marques-Vidal ističe da lekari često nemaju vremena i obuke da pruže savete o ishrani za dijabetes. Pored toga, postoji vrsta „igre mačke i miša“ među nekim pacijentima, primetio je. Uzimaju svoje lekove neposredno pre odlaska kod lekara, ali inače manje redovno.