Na planini Erebus, jednom od najaktivnijih vulkana na Antarktiku, događa se neobičan prirodni fenomen: vulkan izbacuje lavu koja nosi sa sobom vrele plinove obogaćene zlatom. Otkriveno je da vulkan dnevno emituje oko 80 grama zlata, čija se vrednost procenjuje na oko 6.000 dolara.
Otkriće i vrednost
Američki geolozi su prvi put otkrili ovaj fenomen 1991. godine, a interesovanje za njega ponovo je oživelo zahvaljujući recentnim aktivnostima. Iako se čini kao značajan iznos, izdvojeni zlatni materijal zapravo predstavlja geološku kuriozitet više nego eksploatacijski potencijal.
Geološki proces
Filip Kajl, sa Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novog Meksika, objašnjava da se zlato i drugi materijali nalaze u vrelom plinu koji prati lavu kada izlazi iz vulkana. Ovi materijali isparavaju na visokim temperaturama i, kada se plin ohladi pri kontaktu sa zrakom, cink i bakar se kondenzuju i izdvajaju, dok se zlato može kristalizovati na površini lave.
Formiranje zlatnih čestica
Proces kristalizacije zlata nije neposredan; plin koji izlazi iz vulkana sadrži premalo zlata da bi mogao odmah formirati kristale. Međutim, čestice zlata mogu se akumulirati tokom nekoliko minuta ili čak sati, zahvaljujući relativno sporom oslobađanju plina iz lave, pre nego što se konačno izbace u atmosferu.
Ekološki i ekonomski kontekst
Iako se može činiti da je ekstrakcija zlata iz vulkanske lave potencijalno profitabilna, logistički i ekološki izazovi na Antarktiku čine takve poduhvate nepraktičnim. Antarktik je zaštićena teritorija sa strogo regulisanim uslovima za istraživanje i eksploataciju, što dodatno komplikuje bilo kakve pokušaje komercijalnog iskorišćavanja ovog fenomena.