Pošto je Rusija isključila snabdevanje gasom, izgleda da je bezbednost snabdevanja ugrožena. Sada stara ideja dobija podsticaj: naime da Švajcarska može da proizvodi sopstveni gas.
Švajcarski gas iz Entlebuha
Od 1985. do 1994. godine kroz cev u Finstervaldu ispumpano je ukupno 74 miliona kubnih metara gasa, što se i danas može videti. U poređenju sa 3.600 miliona kubnih metara koji se godišnje potroše u ovoj zemlji, ova količina deluje malo.
Tada slavljen kao iskorak, od euforije prošlosti nije mnogo ostalo. Objekat koji pravi gubitke u Finstervaldu je zatvoren i još uvek je jedini uspešan projekat koji finansira Švajcarska. Međutim, Lahusen je uveren da ispod Švajcarske postoji veliki neiskorišćeni potencijal: „Izbušili smo 30 bušotina u to vreme i svaki put smo nalazili tragove naslaga gasa.
Naime, sumnja se na nalazišta gasa i na drugim lokacijama, pokazuju podaci Federalnog zavoda za topografiju. Međutim, da bi se stekla sigurnost da li se gas u slojevima stena može ekonomično iskoristiti, bilo bi potrebno dalje bušenje. Ekonomske, političke i geološke prepreke stoje na putu ovakvih projekata.
Švajcarsko podzemlje je relativno nepropusno. Drugim rečima, da bi se gas izneo na površinu, najpre bi morale da se otvore fine pore u slojevima stena: „Morali biste ići u fraking na mnogim mestima“, kaže Lahusen.
Ova kontroverzna tehnika koristi pesak i hemikalije za izbacivanje tečnosti pod zemlju. Ovo će razbiti kamen. Pesak drži nastale lomove otvorenim kako bi gas mogao slobodno da teče iz zemlje.
Gasna industrija udara u kočnice
Proizvodnja gasa u Švajcarskoj: To nije opcija, kaže političar zelene energije Kurt Eger. S jedne strane, on upozorava na velike rizike koje bi to predstavljalo za vodu za piće. Osim toga, nema smisla ulagati u gorivo koje nema budućnost na pozadini švajcarskih klimatskih ciljeva: „Moramo da ulažemo u obnovljive izvore energije.
Savezno veće navodi i da je vreme za domaći prirodni gas prošlo. Za razliku od Lahusena i Buffata, Federalna kancelarija za energetiku očekuje da će od planiranja novog postrojenja do proizvodnje gasa proći najmanje sedam godina. Osim toga, bilo koji projekt bi mogao biti dodatno odložen prigovorima.
Zabrinutost ima i Udruženje švajcarske gasne industrije. Ovog leta je odlučio da se potpuno udalji od prirodnog gasa. Na svojoj veb stranici on navodi: „Švajcarska gasna industrija je posvećena neto nultom cilju za emisije gasova staklene bašte najkasnije do 2050. godine i već duže vreme aktivno promoviše odgovarajuće mere.