„Siva zona“ alkoholizma predstavlja stanje u kojem osoba konzumira alkohol u količinama većim od preporučenih, ali još uvek ne ispunjava kriterijume za dijagnozu alkoholizma. Ako se pitate da li se vaše navike pijenja mogu smatrati problematičnim, postavljanje šest ključnih pitanja može vam pomoći da bolje razumete svoje ponašanje i potencijalnu potrebu za promenom.
- Zabrinutost zbog količine pijenja: Ako ste zabrinuti zbog količine alkohola koju konzumirate, to može biti znak da ste prešli granicu umerenog pijenja.
- Postavljanje pravila o pijenju: Ako sebi postavljate pravila o tome koliko i kada smete da pijete, to može ukazivati na pokušaj kontrole konzumacije koja izmiče kontroli.
- Tajna zabrinutost i kajanje: Ako ste potajno zabrinuti zbog svojih navika pijenja i često se kajete zbog odluka donetih u pijanom stanju, to može biti znak da alkohol negativno utiče na vaš život.
- Osećaj da vam alkohol „krade“ život: Ako imate osećaj da alkohol utiče na vaš život na načine koje ne želite, vreme je da preispitate svoje navike.
- Laganje o količini konzumiranog alkohola: Ako često lažete sebi ili drugima o tome koliko pijete, to može biti znak da pokušavate da sakrijete problem.
- Pauze od alkohola koje ne traju: Ako pravite pauze od alkohola, ali se uvek vraćate starim navikama, to može ukazivati na dublji problem.
Ako ste na bilo koje od ovih pitanja odgovorili potvrdno, moguće je da se nalazite u „sivoj zoni“ alkoholizma. Važno je prepoznati da iako možda ne ispunjavate kriterijume za alkoholizam, vaše navike pijenja mogu imati negativan uticaj na vaš život. Razmislite o potrazi za stručnom pomoći koja može pomoći u rešavanju ovih problema pre nego što postanu ozbiljniji.