Kompanija Google je predstavila svoj AI chatbot pod nazivom Bard, koji je rival Microsoftovom ChatGPT-u.
Chatbotovi s AI tehnologijom mogli bi postati sledeća velika stvar za internet pretraživače. Microsoft sigurno veruje u to jer je nedavno investirao 10 milijardi dolara u kompaniju OpenAI, koja je razvila ChatGPT tehnologiju. Microsoft je najavio da će AI model biti integrisan u Bing i Edge, pretraživač i browser ove kompanije koji su dosad bili daleko iza Googleovih alternativa u smislu udela na tržištu.
Google ima slične planove, iako namerava da koristi svoje interno istraživanje. Izvršni direktor kompanije Sundar Pichai predstavio je Bard, „eksperimentalnu konverzacijsku AI uslugu“, koja će biti integrisana u Googleov osnovno proizvod, a to je pretraživanje. Bard će biti prvobitno dostupan „pouzdanim testerima“ pre nego što postane dostupan široj javnosti u „narednim nedeljama“.
Bard je teško ukratko opisati. Umesto da korisnik kuca ključne reči kako bi pronašli web stranicu koja bi mogla imati odgovor na njegovo pitanje, on će pitati Bard, a AI tehnologija će ponuditi „sveže“ informacije s weba koristeći više izvora te će ih pretvoriti u nešto što je lako za čitanje.
Ako korisnik želi da nauči da svira muzički instrument, Bard će mu pomoći da se lakše odluči. Ponudiće odgovore na pitanja da li je lakše naučiti svirati gitaru ili klavir, koliko vežbanja je potrebno i slično. Više stranica pružaju više odgovora, ali će ih Bard sažeti u nekoliko lako čitljivih pasusa.
Postavlja se pitanje koliko se može verovati Bardovim odgovorima. Primer je pogrešna informacija o svemirskom teleskopu James Webb, koji zapravo nije napravio prvu fotografiju planete izvan Solarnog sistema. Brza pretraga Googlea otkriva članak iz 2008. godine u kojem se navodi da je zapravo teleskop Hubble napravio prvu fotografiju egzoplanete i objašnjava zašto neke od čak ranije tvrdnje o takvim fotografijama nisu široko prihvaćene.
Bard je razvijen na Googleovom LaMDA-u, što znači Language Mode for Dialog Applications, tačnije na „lakšoj“ verziji LaMDA. Reč je o manjoj verziji potpunog modela, što znači da zahteva manje kompjuterske snage za pružanje odgovora, a to je nešto što će biti važno kada Google pokuša povećati Bard do tačke u kojoj može odgovarati na pitanja miliona korisnika.
Što se tiče tačnosti, Googleov interni tim, a uskori i testeri, ponudiće feedback kako bi se osiguralo da odgovori Barda budu „sigurni i utemeljeni“. Google će koristiti svoju AI tehnologiju u svim svojim proizvodima, ali će od marta pozivati individualne developere, kreatori i preduzeća da se pridruže i kreiraju nove stvari koristeći Generative Language API, koji će barem u početku pokretati LaMDA.
Drugim rečima, dogodiće se „eksplozija brbljive AI tehnologije“, koja bi mogla promeniti način pretraživanja interneta. Međutim, Pichai je obećao da će uskoro stići još najava vezanih za veštačku intelienciju.
Ako se neko pita da li ChatGPT tačno odgovara na pitanje o svemirskom teleskopu James Webb, odgovor je ne. ChatGPT je bio „obučen“ starim podacima koji su postojali pre lansiranja pomenutog teleskopa, tako da govori samo o tome što bi teleskop mogao otkriti u budućem vremenu. To je deo razloga zbog čega Google ističe da Bard koristi sveže podatke, a time i pruža ažurirane odgovore.
Izvor: www.itnetwork.rs