Švajcarski istraživači iz laboratorije u Cirihu izveli su operaciju na svinji u Hong Kongu, udaljenoj čak 9.300 kilometara. Ovo je prvi put da je magnetna želučana sonda, razvijena u ovu svrhu, korišćena na daljinu na živom biću, objavio je Savezni tehnološki institut ETH Zurich.
Istraživači se nadaju da će ova tehnologija poboljšati hiruršku negu u udaljenim područjima gde nedostaje specijalističkog znanja. Procedura je izvedena u maju, kao deo zajedničke studije ETH Zurich i Kineskog univerziteta u Hong Kongu.
Kontrola pomoću džojstika: Nova era medicine
Rezultati ovog eksperimenta objavljeni su u časopisu Advanced Intelligent Systems. Prema informacijama univerziteta, doktorand ETH-a, Alexandre Mesot, kontrolisao je sondu pomoću džojstika sa PlayStation kontrolera. Na ekranu je pratio kako se sonda kreće kroz želudac anestezirane svinje, koja je ležala u operacionoj sali u Hong Kongu, na udaljenosti od 9.300 kilometara.
Magnetna želučana sonda: Revolucija u medicinskoj tehnologiji
Pored dobre internet veze, ovaj podvig je omogućila želučana sonda razvijena na ETH Zurich. Glava endoskopa, poznata u tehničkom žargonu kao želučana sonda, sastoji se od magneta koji se kontroliše magnetnim poljem.
Prema informacijama univerziteta, ovaj endoskop je manji od konvencionalnih, pa se može uvući kroz nos umesto kroz usta, kao što je to bio slučaj ranije. Ovo je manje stresno za pacijente, koji zbog toga ne moraju biti podvrgnuti opštoj anesteziji.
Iako uređaj još nije testiran na ljudima, istraživači imaju velika očekivanja od svoje sonde. „U ovoj tehnologiji postoji mnogo potencijala. Mislim na minimalno invazivne procedure u gastrointestinalnom traktu, kao što je skrining raka,“ rekao je profesor Bradley Nelson, koji je bio odgovoran za ispitivanje, u saopštenju za medije.
Tehnologija koja menja pravila igre
Ovaj revolucionarni poduhvat ukazuje na ogromne mogućnosti koje tehnologija može doneti u medicinu. Zamislite situaciju u kojoj pacijent u udaljenom delu sveta može biti operisan od strane vrhunskog stručnjaka koji se nalazi hiljadama kilometara daleko. Ova tehnologija ne samo da bi mogla značajno poboljšati kvalitet zdravstvene nege u udaljenim područjima, već bi mogla i smanjiti potrebu za putovanjem u velike medicinske centre, čime bi se uštedeo novac i vreme.
Pored toga, sonda omogućava izvođenje manje invazivnih procedura, što znači da bi pacijenti mogli brže da se oporave i da imaju manje postoperativnih komplikacija. Ovo je naročito važno za skrining raka i druge dijagnostičke procedure, gde se minimalno invazivni pristupi sve više preferiraju.
Šta nas čeka u budućnosti?
Dok tehnologija napreduje, možemo očekivati da će sve više medicinskih procedura biti izvođeno na daljinu, koristeći sofisticirane uređaje kao što je magnetna želučana sonda. Istraživači iz Ciriha već planiraju dalja testiranja i nadaju se da će njihova inovacija uskoro biti dostupna širom sveta.
Ovaj pionirski korak švajcarskih naučnika pokazuje da je budućnost medicine svetla i puna mogućnosti. Zahvaljujući naprednoj tehnologiji, kvalitet zdravstvene nege može biti poboljšan, čak i u najudaljenijim delovima sveta, pružajući svima jednaku šansu za bolji i zdraviji život.