Sindikati lekara i medicinskih sestara u Italiji apelovali su na vlasti da razmotre raspoređivanje vojske u bolnice, usled sve učestalijih napada pacijenata i njihovih rođaka na lekare i zdravstvene radnike.
Nedavni incident u bolnici u Fođi, na jugu Italije, prikazan na društvenim mrežama, pokazuje zaposlene kako se zabarikadiraju u prostoriji nakon što je 50 rođaka i prijatelja 23-godišnje žene, koja je preminula nakon hitne operacije, upalo u bolnicu. Nekoliko lekara i zaposlenih je povređeno tokom ovog napada 6. septembra.
Samo dva dana kasnije, bolnica je prijavila još jedan napad, kada je pacijent napao tri medicinske sestre hitne pomoći. U utorak, 10. septembra, pacijent je napao lekara u bolnici u Kazaranu. U provinciji Napulj su prijavljena još dva napada ove nedelje, dok je bolnički stažista u Palermu bio udaren prošlog meseca.
Antonio De Palma, predsednik sindikata Nursing Up, izjavio je da nije bilo tolikog nivoa opasnosti i agresije u prošlosti. Pozvao je nadležne da hitno reše ovu situaciju i razmotre mogućnost uključivanja vojske u zdravstvene ustanove, kako bi se zaštitili lekari i medicinski radnici.
Loreto Đezualdo, predsednik Italijanske federacije medicinsko-naučnih društava (Fism), predložio je da se uvedu mere koje bi onemogućile besplatnu zdravstvenu zaštitu onima koji napadaju lekare i zdravstvene radnike i/ili oštećuju zdravstvenu ustanovu, i to na tri godine.
Prema podacima Fisma, prošle godine registrovano je više od 16.000 verbalnih i fizičkih napada na lekare i zdravstvene radnike. Između ostalog, prošlogodišnji slučaj u Milanu uključivao je 62-godišnjeg muškarca osuđenog na 16 godina zatvora zbog ubistva lekara ispred bolnice, jer je smatrao da je primio beskorisnu terapiju.
Napadi su često posledica nedostatka lekara i zdravstvenih radnika i frustracije zbog dugih čekanja na operacije i konsultacije, koji su se pogoršali tokom pandemije koronavirusa. Ovaj nedostatak radne snage eskalirao je zbog odlaska mnogih radnika u inostranstvo. I pored ovih izazova, vlada premijera Đorđe Melonija planira dodatne finansijske rezove u zdravstvu.
Prema izveštaju Foruma naučnih društava italijanskih bolničkih i univerzitetskih kliničara iz 2023. godine, Italiji nedostaje 30.000 lekara. U periodu od 2010. do 2020. godine zatvoreno je 111 bolnica i 113 hitnih centara.