Prema oceni Freedom house-a, autoritarni režimi ugrožavaju slobodu interneta širom sveta, navodeći Tursku i Mađarsku kao evropske nazadne.
Izveštaj o slobodama na internetu koji je u utorak objavila organizacija za ljudska prava Freedom House, autoritarne zemlje širom sveta, uključujući Tursku i Mađarsku, agresivno ograničavaju slobodu na internetu.
„Više nego ikada ranije, vlade uspostavljaju kontrolu nad onim čemu pojedinci mogu da pristupaju i dele na mreži tako što zabranjuju strane veb-sajtove, gomilaju lične podatke i centralizuju tehnološku infrastrukturu svojih zemalja. Prema studiji Freedom on the Net 2022, „kao rezultat ovih dešavanja, svetska sloboda interneta je opala 12. godinu zaredom“.
Turska je najveći evropski prestupnik među odabranim zemljama. Studija je označila da “nije slobodna” i dobila je samo 32 boda od mogućih 100.
Izveštaj je objavljen istog dana kada je turski sporni „zakon o dezinformacijama“ stupio na snagu. Povećavajući vladinu kontrolu nad onim što se objavljuje u štampi, onlajn medijima i platformama društvenih medija.
„Centralizacijom tehnološke infrastrukture i primenom defektnih ograničenja na platforme društvenih medija i korisničke podatke, novi nacionalni zakoni su predstavljali dodatnu pretnju slobodnom protoku informacija“, upozorava list.
Po prvi put, novi turski zakon o dezinformacijama kriminalizuje „širenje neistine o nameri“, nepreciznim formulacijama. Prema kritičari, predlog zakona u suštini suspenduje slobodu štampe i izražavanja.
Pravo na informacije, sloboda medija i sloboda govora na internetu bili su izloženi neočekivanoj opasnosti u poslednjih godinu dana. To je rekao je Gurkan Ozturan, koordinator za brzi odgovor za slobodu medija u Evropskom centru za štampu i slobodu medija.
Mađarska je takođe navedena kao zemlja sa opadanjem slobode interneta. „U Mađarskoj je status slobode interneta pao sa besplatnog na delimično besplatan, što je odraz šireg demokratskog pada zemlje pod vođstvom premijera Viktora Orbana“, navodi se u studiji.
Njegov svetski rejting dodelio je Mađarskoj 68 poena od 100, a Srbiji 72 poena. Tako da je Srbija bila na dnu grupe „slobodnih“ nacija. Prema analizi, provladini stručnjaci u Srbiji često iskrivljuju internet debate.
Najveće smanjenje slobode interneta zabeležila je Rusija, a slede Mjanmar, Sudan i Libija. Kina je ostala najslabije u svetu.