Cena gasa u Evropi pala je na nivo iz maja 2021. godine, što signalizira mogući kraj trogodišnje energetske krize koja je pogodila kontinent. Razlog za pad cena leži u obilnom uvozu tečnog prirodnog gasa, toplijem vremenu i smanjenoj potražnji usled visokih cena koje su vladale prethodnih godina. Ovi faktori omogućili su održavanje gasa uskladištenog u Evropskoj uniji na istorijski visokom nivou tokom zimske sezone.
Prema izveštaju Financial Timesa, cena gasa na TTF čvorištu u Holandiji pala je na 22,53 evra po megavat satu, što označava kontinuirani trend smanjenja cena tokom poslednje tri nedelje. Ova vest dolazi kao olakšanje nakon dugog perioda energetske nesigurnosti koji je započeo 2021. godine kada je Evropa nakon produžene hladne zime bila suočena s niskim nivoom zaliha prirodnog gasa.
Situacija se dodatno pogoršala zbog smanjenja izvoza ruskog gasa u Evropu, što je mnogi smatrali taktikom Moskve da izvrši pritisak na evropske vlade. Početak rata u Ukrajini dodatno je smanjio uvoz ruskog gasa, što je dovelo do rekordnih cena gasa u Evropi tokom leta 2022. godine, kada je cena megavat sata dostigla više od 300 evra.
Zemlje EU su u odgovoru na krizu pojačale napore da smanje potražnju za gasom i povećaju uvoz tečnog prirodnog gasa iz Sjedinjenih Američkih Država. Toplije zime u posljednjem periodu također su doprinijele ublažavanju krize sa snabdijevanjem. Ovaj pad cijena gasa u Evropi mogao bi predstavljati znak stabilizacije energetskog tržišta i smirivanja energetske krize koja je zahvatila kontinent.