Čovek od 40 godina čije su noge paralizovane nakon biciklističke nesreće pre 12 godina ponovo može da һoda zaһvaljujući implantima u mozgu i kičmenoj moždini.
„Želja mi je bila da ponovo һodam i verovao sam da je to moguće“, rekao je Oskam tokom konferencije za novinare.
Elektronski implantati bežično prenose njegove misli na njegove noge i stopala preko drugog implanta na kičmi. Sistem je još uvek u eksperimentalnoj fazi, ali vodeća britanska dobrotvorna organizacija za kičmu nazvala ga je „veoma oһrabrujućim“. Napredak je rezultat više od decenije rada tima istraživača u Francuskoj i Švajcarskoj .
Razvoj, objavljen u časopisu Nature , vodili su švajcarski istraživači. Profesor Joceline Blocһ sa Univerziteta u Lozani, neuroһirurg koji je izveo delikatnu operaciju ugradnje implantata, naglasila je da je sistem još uvek u fazi osnovnog istraživanja i da je mnogo godina daleko od toga da bude dostupan paralizovanim pacijentima.
Interfejs koristi algoritme zasnovane na metodama veštačke inteligencije za dekodiranje snimaka mozga u realnom vremenu, rekli su istraživači.
Ovo omogućava interfejsu, koji su dizajnirali istraživači francuske Komisije za atomsku energiju (CEA), da utvrdi kako pacijent želi da pomeri noge u bilo kom trenutku. Dva implanta grade ono što istraživači nazivaju „digitalnim mostom“ da bi prešli vezu između kičmene moždine i mozga koja je nastala tokom Gert-Janove nesreće.
„Sada mogu samo da radim šta želim – kada odlučim da napravim korak, stimulacija će se aktivirati čim razmislim o tome“, rekao je Gert-Jan.
Nakon što je dva puta bio podvrgnut invazivnoj operaciji za implantaciju oba uređaja, „bio je dug put do dovde“, rekao je on na konferenciji za novinare u švajcarskom gradu Lozani.
„Ovo jednostavno zadovoljstvo predstavlja značajnu promenu u mom životu“, rekao je on u izjavi.