Med je izvrstan antioksidans, što znači da redovna konzumacija meda čisti telo od raznih toksina. Takođe, zbog svojih antibakterijskih svojstava, med značajno poboljšava stanje kože i pomaže u boljem snu.
Za one koji paze na težinu, preporučuje se izbegavanje slatkiša na bazi šećera, ali ne i meda. To je zato što šećer u medu ima drugačiji sastav od šećera u drugim zaslađivačima. Med ubrzava metabolizam, što je važno za gubitak težine.
Med ne sadrži holesterol. Naprotiv, njegove komponente i vitamini doprinose smanjenju nivoa holesterola. Redovna konzumacija meda povoljno utiče na nivo antioksidanata u telu koji se bore protiv viška holesterola.
Druga istraživanja pokazuju da med pomaže u borbi protiv stresa, obnavlja ćelijski antioksidativni odbrambeni sistem i poboljšava pamćenje. Kalcij u medu se lako apsorbuje u mozak, pozitivno utičući na njegovo funkcionisanje.
Šećer u medu povećava nivo insulina u krvi, koji zatim oslobađa serotonin. Serotonin se pretvara u melatonin, hormon koji podstiče kvalitetan san.
Med sadrži triptofan, esencijalnu hranjivu materiju za naše telo. Triptofan je deo strukture dva hormona – melatonina, koji podržava normalan san i serotonina, koji uspostavlja ravnotežu u nivou anksioznosti.
Za one koji se često bude noću, konzumiranje kašike meda pre spavanja može biti dobra opcija za održavanje tela opuštenim tokom noći.
Iako može zvučati čudno, med pomaže u smirivanju živaca i ublažavanju umora. Glukoza u medu je neophodna za rad neurona i brzo se apsorbuje u krv, što doprinosi opuštanju i ublažavanju psihičkih smetnji.