Prehlada obično traje nekoliko dana, ali ponekad može potrajati i do dve nedelje. Međutim, postoje situacije kada simptomi kao što su kijanje, grebanje u grlu i curenje nosa traju i duže od ovog perioda. Stručnjaci ističu da su najčešći razlozi za produženu prehladu nedostatak odmora i neadekvatan unos tečnosti.
Kada smo prehlađeni, lako možemo dehidrirati, a bol u grlu može nas sprečiti da unosimo dovoljno tečnosti. Važno je konzumirati dovoljno vode, čaja i drugih tečnosti kako bi se sluz razredila i lakše izbacila iz organizma.
Stres takođe može produžiti trajanje prehlade. On utiče na imunološki sistem, što otežava organizmu da se efikasno bori protiv virusa. Stres može uticati na slabiji odgovor organizma na kortizol, hormon koji pomaže telu da se odbrani od virusa.
Još jedan mogući razlog za dugotrajnu prehladu je zbunjivanje simptoma prehlade sa alergijama. Simptomi kao što su kašalj, curenje iz nosa i kijanje su zajednički za obe bolesti, ali prehlada češće uzrokuje bolove i groznicu.
Prehlada obično postepeno nastupa, dok se alergije javljaju brzo i traju sve dok smo izloženi alergenu. Važno je pravilno dijagnostifikovati i lečiti, kako bi se simptomi adekvatno kontrolisali.
Naravno, kao i uvek, preporučujemo vam da se posavetujete sa svojim izabranim lekarom.
[…] Glavobolja – grip je često praćen glavoboljom, prehlada baš […]