Nakon porasta napada i pretnji 2021. godine, komesar za ljudska prava Saveta Evrope izjavio je da Kosovo ne čini dovoljno da zaštiti novinare.
Dunja Mijatović, komesarka Saveta Evrope za ljudska prava, navela je u izveštaju objavljenom u utorak da je na Kosovu 2021. godine bilo 29 napada na novinare, ali vlasti takve slučajeve ne shvataju dovoljno ozbiljno i počinioci se blaže kažnjavaju.
„Uznemiravanje i nekažnjivost za zločine nad novinarima moraju da se okončaju“, rekla je ona.
Mijatovićeva je izrazila zabrinutost da će 2021. godine doći do porasta onlajn zastrašivanja i pretnji, „posebno usmerenih na novinarke“.
Ona je tvrdila da su novinari koji istražuju trgovinu drogom ili zagađenje životne sredine fizički napadnuti i da kriminalne mreže sprečavaju da obavljaju posao.
Takođe je rekla da se „nezavisni mediji i istraživački novinari suočavaju sa uvredama i lažnim vestima, često od političkih i verskih grupa“, i da su „novinari koji govore srpski jezik na severu Kosova zastrašeni zbog svog nezavisnog izveštavanja od strane vladajuće stranke“.
Mijatović je pomenula napad na novinara od strane, tadašnjeg vršioca dužnosti kosovskog ministra trgovine, napad pištoljem na novinarski automobil i napad maskiranih muškaraca na istraživačkog novinara.
Pomenula je i hapšenje novinarke Tatjane Lazarević iz medija na srpskom jeziku Kossev u aprilu 2020. godine zbog „kršenja policijskog časa u vezi sa COVID-19 tokom obavljanja istražnih radnji“.
Ona je takođe spomenula napad na novinare od strane demonstranata koji se protive policijskoj operaciji protiv krijumčarenja na severu Kosova. Novinare BIRN-a su takođe rasterivali demonstranti koji su bacali molotovljeve koktele.
Mijatovićeva je zaključila da se napadi na novinare ne tretiraju dovoljno ozbiljno i da postoji “nedostatak koordinacije između policije, tužilaštva i suda”. Većina počinioca dobija novčane ili druge blage kazne.
Drugi izvor zabrinutosti, prema Mijatovićevim rečima, jeste „dugogodišnja nekažnjivost za ubistva i nestanke sedam srpskih i šest kosovskih Albanaca na Kosovu u periodu od 1998. do 2005. godine”.
Mijatovićeva je navela da je pokrenula ovo pitanje pred nadležnima i da je “razočarana što nije postignut napredak u utvrđivanju sudbine ovih žrtava i odgovornosti za te zločine”.
Ona je insistirala da novinare ne treba tužiti kako bi se ućutkali.
„Novinari bi trebalo da budu u mogućnosti da obavljaju svoj važan posao bez straha od strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP) ili nasilja“, rekla je ona.