Slovenačka vlada razmišlja o izgradnji drugog reaktora u svojoj jedinoj nuklearnoj elektrani „Krško“ i planira da o ovom pitanju konsultuje građane putem referenduma.
Premijer Slovenije, Robert Golob, izjavio je da je put ka dekarbonizovanom društvu kombinacija obnovljivih izvora energije i nuklearne energije. Nakon sastanka sa predstavnicima svih političkih partija, premijer je naglasio potrebu za postizanjem konsenzusa o ovako važnom projektu, kako u pogledu troškova, tako i u pogledu budućnosti zemlje. Ako se postigne dogovor među liderima stranaka, potrebno je odobrenje skoro dva miliona birača na referendumu, koji bi se trebao održati u drugoj polovini godine.
Bivši premijer Janez Janša, šef konzervativne opozicione stranke SDS, pozdravio je ovu odluku, smatrajući da će ona verovatno ubrzati proces izgradnje drugog reaktora.
Slovenačke vlasti su 2021. godine izdale dozvolu za novi reaktor, koji bi prema rečima premijera Goloba mogao imati maksimalnu snagu od 2.400 megavata. Francuska grupa EDF saopštila je u novembru da je Sloveniji predstavila „tehničko-komercijalne“ predloge za moguću izgradnju reaktora tipa EPR, a pominju se i američki Westinghouse i korejski KHNP.
Novi blok bi trebao pojačati kapacitete elektrane „Krško“ koja se nalazi blizu granice s Hrvatskom i kojom upravljaju zajedno Slovenija i Hrvatska, zadovoljavajući 20 odsto potreba Slovenije i 15 odsto potreba Hrvatske za električnom energijom.
Jedini reaktor u elektrani „Krško“, tipa Westinghouse, u funkciji je od 1983. godine i prvobitno je trebao završiti svoj radni vek 2023. godine, ali mu je produžena dozvola za rad za još 20 godina.