Nova studija sa Univerziteta Utrehta u Holandiji upozorava na potencijalno katastrofalne posledice topljenja glečera za klimu severne hemisfere, posebno za Evropu. Istraživanje, objavljeno u „Dejli Mejlu“, ukazuje na mogućnost da topljenje glečera može blokirati Golfsku struju, ključni okeanski sistem struja koji igra vitalnu ulogu u distribuciji toplote širom severne hemisfere.
Golfska struja, deo šireg sistema poznatog kao Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC), funkcioniše kao okeanska „transportna traka“ prenoseći toplu vodu iz tropskih područja prema Evropi i istočnoj obali SAD. Ovaj sistem struja omogućava umerenije klimatske uslove u pomenutim regionima, doprinoseći njihovoj pogodnosti za život.
Međutim, prema studiji, topljenje glečera može izazvati „kolaps“ ovog sistema struja, što bi dovelo do značajnog pada temperature i potencijalno uvuklo Evropu u ledeni scenario. Glavni autor studije, Rene van Vesten, klimatski naučnik i okeanograf, izjavio je da se „približavamo kolapsu“ ali nije mogao precizirati tačan vremenski okvir kada bi se to moglo dogoditi.
Problem leži u činjenici da topljenje glečera dovodi do oslobađanja svežije i manje slane vode u okean, što može poremetiti procese koji omogućavaju cirkulaciju AMOC-a. Osim toga, studija naglašava da se precizan ishod i vremenski okvir ovog potencijalnog kolapsa teško mogu predvideti, posebno zbog složenosti klimatskih promena koje čovečanstvo izaziva.
Ovo istraživanje pruža još jedan dokaz o potrebi za hitnim globalnim delovanjem u borbi protiv klimatskih promena, kako bi se izbegle katastrofalne posledice za klimu, ekosisteme i ljudske zajednice širom sveta. Ukoliko se trendovi topljenja glečera i emisije stakleničkih gasova nastave nesmanjenim intenzitetom, rizik od destabilizacije ključnih klimatskih sistema, poput Golfske struje, postaje sve izraženiji.