1983. godine rođen je internet. Sada postoji više od 1,58 milijardi web sajtova i oko 5 milijardi korisnika dnevno na internetu. Kako je internet evoluirao, tako su se razvijali i trendovi web razvoja. Kao vlasnik web sajta, pazite na trendove razvoja web-a kako biste mogli da donesete promene koje uklјučuju nove najbolјe prakse. A ulozi su visoki – ako ne budete u toku sa nedavnim trendovima, to može ozbilјno da utiče na performanse vašeg web sajta i korisničko iskustvo.
U ovom postu ćemo detalјnije pogledati glavne trendove razvoja web sajtova za koje možete da očekujete da će dominirati u 2023.
Trendovi web razvoja u 2023
- Progresivne web aplikacije (PWA)
- AI Chatbot-ovi
- Ubrzane mobilne stranice
- Aplikacija na jednoj stranici
- Optimizovana glasovna pretraga
- WordPress Development
- Motion UI
- Arhitektura bez servera
- Responzivni dizajn sajta
- Standardizacija tamnog mod-a
- Pobolјšana izvorna sajber bezbednost
Možda ćete biti iznenađeni kada primetite da mnogi trendovi web razvoja već postoje. Oni će postati rasprostranjeniji u narednim godinama, tako da je prilagođavanje ovih najbolјih praksi važnije nego ikada. Hajde da pogledamo.
1. Progresivne web aplikacije (PWA)
Iako progresivne web aplikacije (PWA) nisu nove, njihova najnovija iteracija će zauvek zameniti web aplikacije. PWA pomažu web sajtovama da se brzo učitavaju i rade van mreže u aplikacijama kao što su Google Maps. Kompanije uklјučujući Starbucks, Uber, Pinterest i Twitter koriste PWA za pobolјšano korisničko iskustvo – a 2023. godine mnogo više organizacija će početi da ih prihvata.
U drugom kvartalu 2022. godine, preko 58% međunarodnog web saobraćaja bilo je sa mobilnih uređaja – ne uklјučujući tablete. Uz povećanu upotrebu pametnih telefona i tableta za obavlјanje različitih zadataka online, nikada nije bilo važnije preurediti web aplikacije u PWA.
Pored pružanja nenadmašnog korisničkog iskustva, PWA nudi dodatne pogodnosti kao što su smanjeni troškovi razvoja i besprekorno održavanje za provajdera. Osim toga, vizuelno izgledaju i deluju kao obična web stranica.
2. AI Chatbot-ovi
AI chatbot-ovi će postati još sofisticiraniji da zadovolјe potrebe korisnika. Da bi to postigli, botovi će efikasnije odgovarati korisničkom ponašanju koristeći mašinsko učenje, obradu prirodnog jezika i tehnike pronalaženja informacija.
Osim što pomažu kompanijama u izvođenju bržih operacija koristeći glasovne ili tekstualne ćaskanja, chatbot-ovi sa AI-om takođe pomažu u pobolјšanju korisničkog iskustva. Možete da koristite AI chatbot za prikuplјanje podataka, odgovaranje na često postavlјana pitanja i rešavanje drugih problema. Rezultat je besprekorno digitalno iskustvo u kome kupci mogu da uživaju.
Mnoge istaknute B2C kompanije već opslužuju njihove klijente pomoću AI chat robota. Prema Forbs-u, upotreba veštačke inteligencije od strane trgovaca porasla je za 190% između 2018. i 2020. godine, pri čemu su mnogi funkcionisali u okviru Facebook Messenger-a, Whatsapp-a i Skype-a, umesto standardnih robota za ćaskanje. Očekujte da će AI chat botovi dobiti još veći zamah 2023.
3. Ubrzane mobilne stranice
Skoro 70% potrošača je navelo da brzina stranice utiče na njihovu odluku da kupe od online prodavca, navodi Unbounce. Drugim rečima, ne bi trebalo da ignorišete brzinu vašeg sajta. Tu se pojavlјuju ubrzane mobilne stranice.
Prvi put koju je Google pokrenuo 2015. godine, ubrzana stranica za mobilne uređaje (AMP) pruža korisnicima mobilnih uređaja munjevito digitalno iskustvo. Pored toga što nudi besprekorno korisničko iskustvo i smanjuje stope posete samo jedne stranice, Google-ov AMP može da pobolјša osnovne pokazatelјe poslovanja. Ovi pokazatelјi mogu da budu važni čak kao i broj konverzija na web stranicama.
Iako je upotreba AMP-a u blagom opadanju od 2020. godine, ona je i dalјe najpopularnija mobilna tehnologija koja se koristi širom sveta, koja se koristi na 35% web sajtova koje implementiraju mobilne tehnologije i preko polovine od 10.000 najpopularnijih web sajtova.
4. Aplikacije na jednoj stranici
Smatra se jednim od najznačajnijih nedavnih trendova u razvoju web-a, aplikacije sa jednom stranom (SPA) su web aplikacije zasnovane na JavaScript-u koje učitavaju jednu HTML stranicu u pretraživač posetioca i dinamički ažuriraju sadržaj po potrebi bez osvežavanja stranice.
Razvojna zajednica i Google, Facebook i Twitter su široko usvojili SPA. Pošto korisnici mogu da koriste web sajt bez učitavanja potpuno nove stranice sa servera, ukupne performanse su mnogo bolјe. Iako je više napora uklјučeno u održavanje SPA, moglo bi da bude vredno kompromisa.
Osim što su isplativi i relativno laki za kreiranje zahvalјujući popularnom okviru AngularJS, SPA-ovi troše manje prostora na serveru i efikasno pružaju informacije korisnicima na jednoj stranici bez potrebe za navigacijom. Ove pogodnosti čine SPA-ove od koristi za programere i posetioce sajta.
Kako online potrošači očekuju brža i jednostavnija iskustva aplikacija, možemo da očekujemo da će se SPA trend nastaviti i u narednoj godini.
5. Optimizovana glasovna pretraga
Glasovna pretraga koju je prvi put predstavio 2011. godine, brzo raste u popularnosti. Inteligentni virtuelni asistenti kao što su Alexa i Siri pokazali su rast tržišta bez presedana u 2019. i predviđa se da će nastaviti da brzo rastu, prema analizi kompanije Grand View Research.
Prema Google-u, 27% pojedinaca koristi glasovnu pretragu na mobilnim uređajima. Microsoft-ova studija otkriva da je 72% korisnika koristilo digitalnog asistenta u poslednjih šest meseci.
Više tehnoloških giganata ulazi na tržište ili stvara nove proizvode, kao što su Google Home i Apple HomePod, kako bi zadovolјili potražnju potrošača. Više od polovine odraslih u Sjedinjenim Državama takođe ima pametni kućni uređaj. Kao rezultat toga, glasovna pretraga je spremna da postane relevantnija nego ikad.
Potrošači ne koriste samo pametne zvučnike za vršenje glasovnih pretraga; oni takođe koriste svoje pametne telefone i IoT uređaje. Drugim rečima, rezultati glasovne pretrage će početi da se rangiraju više i češće na stranicama rezultata search engine-a. Dakle, kompanije će raditi na optimizaciji njihovih proizvoda i strategije sadržaja za glasovnu pretragu 2023. godine.
6. Razvoj WordPress-a
WordPress CMS pokreće preko 40% svih web sajtova, a značajno prisustvo zahteva pažnju. Platforma otvorenog koda, WordPress neprestano dodaje više funkcija kako bi zadovolјio potrebe korisnika. Postoji mnogo trendova web razvoja specifičnih za WordPress, i vredi ih zaroniti.
Očekuje se da će WordPress u novoj godini dobiti fejslift na različite načine. Na primer, nova struktura navigacije će omogućiti jednostavnije korisničko iskustvo. Ova prerada ima za cilј da spoji iskustva editora post-ova i templejta – koja su trenutno odvojena. WordPress takođe nudi nove alate za dizajn za oživlјavanje vašeg web sajta.
7. Motion UI
Današnji potrošači ne očekuju samo brža digitalna iskustva prilagođena mobilnim uređajima, već žele i bogatija i interaktivnija.
To je jedan od razloga zašto je Motion UI postao toliko popularan. Motion UI je front-end okvir koji omogućava programerima da naprave web sajtove i mobilne aplikacije sa potpuno brzim odzivom i da koriste unapred definisane pokrete u okviru matične aplikacije. Koristeći ovaj framework, možete da napravite element da klizi, okreće se, odbija, prelazi i još mnogo toga.
Motion UI takođe postiže poene jer je kompatibilan sa svim web tehnologijama i može da se doda bilo gde na web sajtu. Neka popularna mesta za implementaciju Motion UI uklјučuju zaglavlјe, podnožje i menije. Iako je ovaj okvir dobio zamah 2018. godine, postao je dostupniji zahvalјujući tehnologiji SASS biblioteka, što ga čini jednim od vodećih trendova u razvoju web-a u 2023. godini.
8. Arhitektura bez servera
U toku je potraga za tehnologijom koja pomaže da se smanji preopterećenje sistema, gubitak podataka i troškovi razvoja.
Arhitektura bez servera radi na tehnologiji cloud-a koja omogućava korisnicima da pokreću kod za praktično bilo koju vrstu aplikacije ili pozadinske usluge bez administracije. Nije potrebno obezbeđivanje, upravlјanje ili nadogradnja servera. Amazon, Google i Microsoft su vodeći primeri kompanija koje koriste i pružaju arhitekturu bez servera.
Od 2022. godine, tržište arhitekture bez servera je procenjeno na $36,84 milijarde. To znači da možemo da očekujemo da više kompanija uđe na ovo tržište 2023. godine i kasnije.
Takođe ćemo videti više proizvoda – uklјučujući chat botove, IoT aplikacije i API-je – koji koriste funkcije bez servera za obavlјanje zadataka kao što su preuzimanje rezervnih kopija datoteka, isporuka obaveštenja i izvoz objekata.
9. Responzivni dizajn sajta
Responzivni dizajn nikada nije bio toliko presudan. Kao što je pomenuto, mobilni uređaji čine preko 58% veb saobraćaja širom sveta. Pored toga, skoro tri četvrtine globalne prodaje e-trgovine se obavlјa na mobilnim uređajima. Iz ovih statističkih podataka jasno je da je pristup web razvoju koji se zasniva na mobilnim uređajima postao od suštinskog značaja.
Naravno, mnogi programeri koriste ovaj pristup godinama. Ali ono što zaista znači biti „prilagođen mobilnim uređajima“ stalno varira. U 2023. godini to znači korišćenje podataka o geolokaciji za isporuku visoko personalizovanih iskustava korisnicima, nudeći naručivanje jednim klikom u aplikacijama za e-trgovinu i uklјučujući biometrijsku autentifikaciju kao što je skeniranje otiska prsta ili prepoznavanje glasa, između ostalih trendova. Rezultat implementacije responzivnog dizajna je višestruk – vaši posetioci će uživati u besprekornijem korisničkom iskustvu, plus to će pomoći da se pobolјša reputacija brenda.
10. Standardizacija tamnog režima
Poslednjih godina, tamni i slabo osvetlјeni web sajtovi su postali popularni. 2023. će i dalјe biti vidlјivih web sajtova i aplikacija koje nude korisničke interfejse u tamnom mod-u (UI), jer su studije otkrile da najmanje 8 od 10 korisnika preferira da koristi tamni mod kad god je to moguće.
Facebook i Twitter su već implementirali ovu funkciju. Ove aplikacije pružaju laku opciju za prebacivanje između dva mod-a, u zavisnosti od preferencija čitača ili podešavanja sistema. Savladavanje personalizacije web sajta je od suštinskog značaja jer posetioci očekuju potpuno prilagođeno iskustvo, pa budite sigurni da ste ispunili to obećanje.
Kako sve više web programera pruža sličnu ugrađenu funkciju za prebacivanje između svetlih i tamnih mod-ova, ovo će postati standard 2023. godine i kasnije. Može čak da postane de facto podrazumevana za aplikacije.
11. Pobolјšana domaća sajber bezbednost
Sajber bezbednost – koja se odnosi na praksu obezbeđivanja podataka, mreža i računara od zloupotrebe – jedna je od najkritičnijih briga za 2023. Svaka kompanija, bez obzira na njenu veličinu, je ranjiva. Na primer, u junu 2021. hakeri su ukrali naloge 700 miliona korisnika LinkedIn-a da bi dobili lične podatke, uklјučujući puna imena, email-ove i brojeve telefona.
Prema CDN provajderu Cloudflare, broj distribuiranih napada uskraćivanja usluge (DDoS) skoro se udvostručio svakog kvartala 2020. godine. Sati zastoja, značajan gubitak prihoda i narušena reputacija su samo neki od efekata ovog oblika napada.
Sa takvim alarmantnim porastom sajber kriminala, razvoj web sajtova se prilagodio kako bi se lakše zaštitili podaci kompanije i klijenata. Već je došlo do pomeranja ka višefaktorskoj autentifikaciji zasnovanoj na aplikacijama kao što je Google Authenticator, upravlјanje patch-evima i bezbednosni operativni centri (SOC).
Videćemo kontinuirani porast netradicionalnih metoda za pobolјšanje sajber bezbednosti izvan alata za praćenje i kontrolnih tačaka za analitiku. Danny Wajcman, suosnivač i glavni izvršni direktor kompanije za mapiranje toplote i softver za ćaskanje uživo Lucky Orange, primećuje važnost praćenja lјudi pored automatizacije: „Čvrsto verujemo da snimci sesije mogu da pomognu da se identifikuju bezbednosni problemi poput DDoS napada ili ekstremnog prometa robota …Imanje osećaja za vaše dnevne trendove saobraćaja i redovno praćenje putovanja posetilaca izgrađuje vašu sposobnost da prepoznate kada nešto nije u redu.“
U trendu u web razvoju
Web razvoj se stalno razvija kako bi zadovolјio potrebe i očekivanja online potrošača. Mnogi od ovih trendova su fokusirani na optimizaciju korisničkog iskustva na mobilnim uređajima – drugi bi u budućnosti mogli da budu fokusirani na optimizaciju korisničkog iskustva za pametne nosive uređaje ili uređaje koje još nismo videli. Ako budete u toku sa trendovima razvoja web-a, možete da osigurate da vaš web sajt dosledno privlači i oduševlјava korisnike.
Preuzeto sa: https://www.itnetwork.rs/