Britanska vlada donela je odluku da dozvoli primenu tehnike genetskog uređivanja kod biljaka, dok će ova tehnologija ostati zabranjena za domaće životinje. Ova informacija je danas preneta u britanskim medijima.
Genetsko uređivanje je inovativna metoda koja naučnicima omogućava da precizno menjaju DNK, stvarajući nove sojeve ili vrste. Ova tehnika uključuje različite sisteme za uređivanje DNK koji mogu umetati, brisati ili menjati sekvence DNK na specifičnim mestima u genomu, za razliku od tradicionalnih tehnika genetske modifikacije (GM) koje su rigorozno regulisane u EU.
U skladu sa novim zakonom, u Engleskoj i Velsu biće dozvoljeno uzgajanje useva sa uređenim genima, ali to se neće odnositi na domaće životinje. Ova odluka izazvala je razočaranje među nekim istaknutim naučnicima, koji su se nadali da će uređivanje gena biti odobreno i za životinje.
Direktor istraživačkog odseka Instituta Pirbrajt, Džon Hemond, izrazio je zabrinutost da bi ovakva odluka mogla sprečiti razvoj zdravijeg i otpornijeg stočnog fonda. On je naglasio važnost korišćenja tehnologija kao što je genetsko uređivanje, posebno u svetlu klimatskih promena i drugih pretnji.
S druge strane, aktivisti za zaštitu životinja pozdravili su odluku da se ova nova tehnologija primeni isključivo na biljne vrste, ukazujući na etičke aspekte vezane za genetske intervencije u domaćim životinjama.