Prošlog meseca Zemlja je doživela drugi najtopliji jul i drugi najtopliji mesec u istoriji, sa globalnim prosečnim temperaturama koje su bile tek neznatno niže od rekordnog jula 2023. godine. Prema podacima Servisa za klimatske promene Evropske unije (C3S), prosečna globalna površinska temperatura u julu 2024. iznosila je 16,91 stepen Celzijusa, samo 0,04 stepena manje nego u julu prethodne godine, koji je ostao zabeležen kao najtopliji jul i najtopliji mesec ikada.
Ovaj blagi pad temperature takođe je označio kraj niza od 13 uzastopnih meseci u kojima su kontinuirano obarani mesečni temperaturni rekordi. Međutim, uprkos tom završetku, Zemlja je 22. i 23. jula 2024. godine iskusila dva najtoplija dana u istoriji, sa prosečnim globalnim temperaturama koje su dostigle 17,16°C i 17,15°C.
Ovaj zabrinjavajući trend dodatno naglašava hitnost postizanja ciljeva postavljenih Pariskim sporazumom iz 2015. godine, kojim su se svetski lideri obavezali da ograniče globalno povećanje temperature na manje od 1,5°C iznad predindustrijskog nivoa. Prema C3S-u, prosečne globalne temperature su u poslednjih 12 meseci (od avgusta 2023. do jula 2024. godine) bile 1,64°C više od predindustrijskog proseka.
Izveštaji C3S-a i Svetske meteorološke organizacije (WMO) potvrđuju da je 2023. godina bila najtoplija godina u istoriji, sa prosečnom temperaturom koja je bila 1,45°C iznad predindustrijskog nivoa, čime se opasno približavamo pragu od 1,5°C iz Pariskog sporazuma. Generalna sekretarka WMO-a, Seleste Saulo, upozorila je: „Nikada nismo bili bliži donjoj granici od 1,5°C iz Sporazuma iz Pariza o klimatskim promenama.“
Zajednica WMO-a šalje crvenu uzbunu, napominjući da su prosečne globalne temperature u svakom od prvih šest meseci 2024. godine bile najviše ikada zabeležene za te mesece, dodatno potvrđujući ozbiljnost klimatske krize koja se pred nama nalazi.