Biljke su jedan od omiljenih ukrasa u domu, a tokom leta imaju važnu ulogu koja nam može olakšati život kada temperature pređu 30 stepeni Celzijusa – naime, mogu rashladiti prostorije u kojima boravimo.
Ovaj jeftini i ekološki prihvatljiv način hlađenja zatvorenih prostora nedavno je potvrdila NASA u studiji „Earth Science“, a poznato je da biljke mogu promeniti temperaturu Zemljine atmosfere kroz proces fotosinteze.
Na primer, šumske krošnje povećavaju vodenu paru u atmosferi, čime izazivaju više padavina i blokiraju sunčevu svetlost.
Isti sistem koriste i određene sobne biljke, koje ispuštaju višak vode iz lišća, što je prirodni proces hlađenja njih samih, ali i prostora u kojem se nalaze. Pogledajte koje vam zelene biljke mogu pomoći da rashladite svoj dom.
Aloe vera
Kao što je u uvodu napomenuto, u procesu transpiracije iz nekih biljaka isparava voda i na taj način hladi prostor u kojem se nalazimo. Aloe vera sadrži velik udeo vode, pa je jedna od najboljih opcija za prirodno hlađenje doma.
Iako bolje uspeva napolju, uz nekoliko jednostavnih saveta lako je možete uzgajati i unutra.
Savjet: Postavite je kraj prozora jer joj je potrebno prirodno svetlo. Ima plitak koren, pa je posadite u širokoj posudi. Aloe veru je najbolje zalivati maksimalno dva puta sedmično.
Fikus benjamin
Fikus benjamin, ili „plačuća smokva“, jedno je od retkih stabala koja rastu u zatvorenom prostoru i odličan je u održavanju prostorije hladnom i vlažnom.
Ova mala šumska krošnja će odlično rashladiti prostoriju u kojoj se nalazi, posebno ako pored fikusa stavite i druge biljke. Grupišući biljke, stvarate mali atmosferski ekosistem i na taj način podstičete vlažnost u prostoriji.
Savjet: Fikus Benjamin lako uspeva u svakom domu, a najbolje ga je držati na sunčanom mestu. Podnosi visoke temperature, a tokom leta ga je dovoljno zalivati jednom sedmično.
Palma sreće
Osim što stvara letnji ambijent, palma nam može pomoći da rashladimo prostor u kojem se nalazimo, a najbolja palma za uzgoj u zatvorenom prostoru je palma sreće.
Zeleno lišće palmi upija ugljen-dioksid i oslobađa kiseonik – što je veća površina lista, to oslobađa više kiseonika. Lišće palmi stvara svojevrsnu malu prašumu koja prostoru daje svežinu.
Savjet: Palme rastu veoma sporo, pa ćete se morati naoružati strpljenjem. Leti palme treba obilno zalivati i jednom mesečno prihranjivati tekućim đubrivom.
Svekrvin jezik
Ova trajnica je poznata kao ukrasna biljka koja čisti vazduh od različitih toksina. Poput aloe vere, ima velik udeo vode, pa ispušta mnogo hladne vlage u vazduh. Osim vlage, ispušta i velike količine kiseonika, koji će vam omogućiti da lepo spavate tokom velikih vrućina.
Savjet: Biljci najviše odgovara temperatura od 15 do 30 stepeni. Najčešće vene ako je previše zalivate i ako joj je hladno, pa pripazite da ima dovoljno svetla i topline. Leti je zalivajte dva puta sedmično mlakom vodom.