Putovanje avionom je uzbudljivo iskustvo koje nam omogućava da brzo i udobno stignemo na željenu destinaciju. Međutim, kao putnici, postoji nekoliko ključnih stvari koje treba imati na umu kako bismo se pripremili i osigurali glatko putovanje. Bez obzira da li ste iskusni putnik ili letite prvi put, ova lista bitnih informacija pomoći će vam da se pripremite i uživate u vašem putovanju avionom.
Proučite aerodromske procedure
Prva stvar koju treba uraditi pripremajući se za prvi let je da se upoznate sa procedurama na aerodromu. Pre nego što krenete, bitno je da posetite veb stranicu aviokompanije kojom letite kako biste se informisali o pravilima koja se odnose na ručni prtljag: ograničenja u težini, dimenzijama i dozvoljenim predmetima koje možete poneti sa sobom u avion.
Na primer, kada je u pitanju tečnost, savetujemo da ih uvek stavljate samo u ručnoj torbi, i to samo u providnim plastičnim bocama, koje se mogu otvarati i zatvarati više puta i koje nisu veće od 100ml. Ako imate vezane letove (sa presedanjima), savetujemo vam da proverite i sajtove drugih avio kompanija.
Deci će biti dosadno
Čak i ako je najveći ljubitelj avijacije, svakom detetu dosadi posle određenog vremena bez mnogo kretanja. Vredi se pripremiti za takvu situaciju. Ako ne možete da ponesete omiljene dečje igračke sa sobom, dovoljan bi vam bio parče papira i bojice. Zamolite dete da nacrta sliku vašeg putovanja – kako izgleda avion, aerodrom, pejzaž itd.
Možete igrati i igrice za koje vam nisu potrebni rekviziti – na primer kamen, papir, makaze, igra reči kaladont i slično. Možete i da smišljate priče – pogodite preko kojih mesta prolazite, na šta vas podsećaju oblaci itd.
Svaka zemlja ima svoja pravila
Unutar Evropske unije pravila u vezi sa transportom alkohola, cigareta, hrane i cveća ista su u većini zemalja. Međutim, van EU, svaka zemlja ima svoje propise i pravila. Kazna za prevoz zabranjenih predmeta ili prekoračenje količine dozvoljene za prevoz zavisi i od propisa koji važe za određenu zemlju. U najboljem slučaju, oni će vam uzeti zabranjenu stvar i uništiti je. Međutim, na primer, u islamskim zemljama postoje veoma velike kazne za uvoz alkohola.
Ova pravila se mogu primeniti i na gotovinu i vredne predmete, kao što su umetnička dela, istorijski predmeti, komadi koji potiču od zaštićenih vrsta životinja.
Kupite putno osiguranje
Prilikom planiranja dugih putovanja, važno je uzeti u obzir kupovinu putnog osiguranja. Ova vrsta osiguranja nije samo korisna za pokrivanje troškova u slučaju otkazivanja leta, već može pružiti i zaštitu u hitnim medicinskim slučajevima, situacijama gde je prtljag izgubljen ili ukraden, i slično. Svaka osiguravajuća kompanija nudi različite vrste pokrića, a postoji mogućnost prilagođavanja liste stavki koje su obuhvaćene osiguranjem prema ličnim potrebama.
Pobedite dosadu u avionu
Napravite muzičku plej listu na vašem telefonu, ponesite neku knjigu za čitanje ili neki uređaj preko kog biste mogli da pratite vaš omiljeni TV program ili gledate filmove. Ovo se posebno odnosi na letove srednjih dužina (između 3 i 6 sati), jer su dovoljno dugi da vam u jednom trenutku postane dosadno, a gotovo po pravilu ne nude nikakve posebne sadržaje koji bi vas mogli zabaviti.
I jedna napomena – iako broj aviokompanija koje nude Wi-Fi raste, ovakva vrsta usluge je još uvek nedostupan kod mnogih avio prevoznika. Zato vam predlažemo da pre leta preuzmete muziku, serije ili filmove na vaš elektronski uređaj kako bi vam omiljeni sadržaji bili dostupni oflajn.
Putovanje avionom odavno nije luksuz. Međutim, treba biti spreman na sve jer mnoge avio kompanije imaju drugačija pravila. Sigurno je da kada uđete u avion on neće pasti, ali da li ćete zaboraviti pasoš, avionsku kartu, ostati gladni u avionu, ili ćete poneti nešto nešto što ne biste smeli – na vama je.