Nemačka se priprema za značajne promene u podršci porodicama, dečiji dodatak bi trebao biti povećan a to bi moglo stupiti na snagu 2025. godine. Ovo povećanje dolazi nakon što je 2023. godine već bilo povećanje dečje olakšice za porez na dohodak, ali za 2024. godinu nisu planirana dodatna povećanja.
Ministar finansija Christian Lindner potvrdio je da će iznos povećanja dečjeg dodatka za 2025. godinu biti određen nakon objavljivanja izveštaja o egzistencijalnom minimumu ove jeseni. Iako konkretna cifra još nije definisana, mediji spekulišu da bi dečiji dodatak mogao biti povećan na 300 eura po detetu.

Pored toga, vlada planira uvesti novi koncept „Osnovne dečje sigurnosti“ 2025. godine koji će objediniti dečji dodatak i dječji dodatak u jedinstveni finansijski instrument. Ova reforma uključivaće garantovani iznos i dodatni iznos, pri čemu će se isplata vršiti preko porodične službe, novog naziva za dosadašnji porodični fond koji je upravljao isplatama dečjeg dodatka.
Uprkos očekivanjima, tačan datum kada će „Osnovna dečja sigurnost“ zvanično početi sa primenom još uvek nije postavljen, a unutar koalicione vlade i dalje postoje nesuglasice o detaljima ovog plana.

Pregled iznosa dečijih dodataka u nekim od zemalja EU
- Finska: Finska nudi univerzalni dečiji dodatak koji se isplaćuje za svako dete do 17 godina. Iznos se povećava sa brojem dece u porodici, počevši od oko 100 eura mesečno za prvo dete.
- Francuska: Francuska pruža dečiji dodatak koji zavisi od dohotka porodice i broja dece, sa minimalnim iznosom od oko 32 eura mesečno ako porodica zadovoljava određene uslove dohotka.
- Švedska: Švedska nudi dečiji dodatak od oko 125 eura mesečno po detetu, a taj iznos se povećava za porodice sa više dece.
- Velika Britanija: Iako nije više u EU, UK je nudila dečiji dodatak od oko 90 eura mesečno za prvo dete i nešto manje za dodatna deca, sa ograničenjima zasnovanim na prihodima porodice.
Razlike u iznosima dečjih dodataka odražavaju različite socijalne politike i ekonomske uslove unutar pojedinih zemalja.