Incident u njemačkom gradu Solingenu, gdje je Sirijac Issa al-H. upotrebio kuhinjski nož kako bi na gradskom trgu usmrtio tri osobe i ranio još nekoliko, ponovno je pokrenuo pitanje o mogućnosti prevencije terorističkih napada. Issa al-H. nije bio na radaru sigurnosnih službi kao islamista, niti su postojali tragovi koji bi ukazivali na njegovu radikalizaciju ili planiranje napada.
Napad je trajao samo nekoliko sekundi, bez očiglednog planiranja ili obuke u terorističkim kampovima. Međutim, napad se čini da je izveden prema uputama džihadističkih priručnika, koji potiču pristaše da koriste jednostavna sredstva, poput noža ili automobila, za terorističke napade.
S obzirom na to da sigurnosne službe nisu imale informacije o Issi al-H. pre napada, postavlja se pitanje kako se takvi napadi mogu spriječiti. Jedna od mogućnosti je praćenje komunikacija između potencijalnih napadača i terorističkih organizacija kao što je IS. U slučaju Solingena, Issa al-H. je pre napada snimio video u kojem je preuzeo odgovornost u ime Islamske države, što ukazuje na moguću komunikaciju s terorističkom mrežom. Praćenje takvih komunikacija moglo bi pomoći u identifikaciji i zaustavljanju napadača.
Američke obavještajne službe već koriste napredne sajber metode za praćenje komunikacija i infiltriranje u terorističke mreže, dok se njemačke službe suočavaju s izazovima u sprovođenju sličnih operacija. Nedavno je predloženo da nemačka Savezna kriminalistička policija (BKA) dobije odobrenja za tajno pretraživanje stanova u svrhu instaliranja nadzornog softvera na uređaje osumnjičenih osoba, što bi moglo unaprediti sposobnost prevencije terorističkih napada.
Ove metode praćenja i nadzora predstavljaju ključne alate u borbi protiv terorizma, ali istovremeno postavljaju pitanja o ravnoteži između sigurnosti i zaštite građanskih sloboda.