Istraživači sa Univerziteta u Oksfordu, predvođeni profesorom Patrikom Irvinom, došli su do iznenađujućih otkrića o bojama planeta Neptun i Uran. Njihovo istraživanje, koje je preneo britanski list “Gardijan”, sugeriše da su obe planete slične boje – nijanse poznate kao “plava boja pačjih jaja”.
Tradicionalno je smatrano da je Neptun tamnije plav u odnosu na Uran, ali najnovija istraživanja pokazuju da su zapravo obe planete slične boje, s tim što je Neptun neznatno plaviji. Ova boja proizilazi iz visokog nivoa metana u atmosferi ovih planeta, koji apsorbuje crveno i zeleno svetlo.
Prethodne slike, napravljene na osnovu podataka prikupljenih tokom preleta NASA-inog Vojadžera 2 u 1980-im, prikazivale su Neptun u tamnoplavoj boji zbog pojačanog kontrasta koji je koristio da bi se istakle njegove blijede karakteristike. Međutim, novija istraživanja pokazuju da su stvarne boje oba planeta više izbledelo plavo-zelene.
Ovo istraživanje takođe donosi objašnjenje za fenomen promene boje Urana u skladu sa godišnjim dobima. Ranija posmatranja su pokazala da Uran izgleda zelenije tokom ljeta i zime, kada su njegovi polarni regioni okrenuti prema Zemlji i Suncu. Ovo istraživanje rasvetljava ovu misteriju, pokazujući da su atmosferski uslovi tih planeta odgovorni za njihove promenljive boje.