U prekretnom razvoju, tim od osam studenata mašinskog inženjeringa sa ETH Ciriha, Švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju, pomera granice virtuelne stvarnosti (VR) svojim inovativnim „Meta Odelom.“ Ovaj napredni komplet, sastavljen od veštačkih mišića i naprednih senzora, obećava da će revolucionizovati uživljena iskustva unutar metaverzuma.
Koncept Meta Odelo se bazira na unapređenju interakcije između korisnika i virtuelnih okruženja kroz implementaciju najnovije tehnologije. Odelo, koje pokriva celo telo, dizajnirano je da imitira pokrete ljudskog tela putem električnih signala. Ovi signali se šalju odela, izazivajući njegovo oponašanje pokreta nosioca sa izvanrednom preciznošću, efikasno brišući granice između stvarnosti i virtuelnog sveta.
Fuzija tehnologije i senzacija: Ulazak u metaverzum
Osnovna inovacija koja pokreće ovaj projekat je implementacija „Hasel“ – Hidraulički Pojačani Samaizlečivi Elektrostatički Aktuatori – revolucionarne tehnologije koja imitira ponašanje ljudskih mišića. „Osnovni cilj je bio da se ovi novi veštački mišići, Hasel, integrišu u odela kako bi se olakšala intenzivna interakcija sa virtuelnom stvarnošću,“ objasnio je Maksimilijan Eberlajn, vođa projekta na ETH Ciriha. Eberlajn je detaljno objasnio: „Ovi veštački mišići se ponašaju slično ljudskim mišićima, pružajući haptički povratni odgovor nosiocu, omogućavajući im da ‘osete’ virtuelno okruženje.“
Osnovni mehanizam je jednostavan, ali neverovatno efikasan. Uvođenjem blage električne struje, veštački mišići se skupljaju i šire, slično pokretu zatvarača na jakni. „Zamislite male kesice napunjene posebnom tečnošću, elektrode pričvršćene, i primenjen napon koji uzrokuje kontrakciju ovih mišića, rezultirajući njihovim pokretom,“ detaljno je objasnio Eberlajn. Ova inovacija ne samo da omogućava korisnicima da osećaju virtuelno okruženje, već takođe omogućava Meta Odelu da prati i mapira telesne pokrete putem propriocepcije, eliminišući potrebu za neuglednim sistemima kamera.
Izvan virtuelne stvarnosti: Otkrivanje potencijala u različitim industrijama
Posledice Meta Odela se protežu daleko izvan domena virtuelne stvarnosti. Eberlajn i njegov tim predviđaju brojne realne primene, kao što su sistemi praćenja pokreta za filmove i animacije, kao i pomoć pojedincima sa stanjem poput zamrznutog hoda, simptoma Parkinsonove bolesti koji zahteva pomoć pri pokretu.
U demonstraciji sposobnosti Meta Odelo, tim je kreirao scenarijo virtuelne stvarnosti gde korisnici mogu da pruže ruku i virtuelna ptica sleće na nju. Kroz odzivne veštačke mišiće odela, korisnici su izvestili o dosad neviđenom osećaju uranjanja, omogućavajući im da zaista osete svoju prisutnost unutar virtuelnog okruženja. „Neviđeno je. Prvi pokušaji sa našom tehnologijom su izazvali smeh, jer je senzacija bila toliko neverovatno stvarna – nešto što nisam do sada iskusio. Prenešeni ste u potpuno drugi svet. Mogli biste biti na Marsu i osetiti nešto kao da je stvarno,“ divio se Eberlajn.
Dok putovanje spajanja virtuelnog i stvarnog sveta teče dalje, Meta Odelo stoji kao prekretnica koja menja pravila igre, spremna da preoblikuje način na koji ljudi komuniciraju sa tehnologijom. Budućnost, čini se, nosi bezbrojne mogućnosti dok granice između stvarnosti i metaverzuma postaju zamagljene, zahvaljujući genijalnoj inovaciji Meta Odelo.