Minimalna plata za neke radnike (poput frizera) je na odlasku.
Samo pet od 26 kantona u Švajcarskoj ima minimalne plate za svoje radnike. Međutim, poslanici su odlučili da ponište te zakone iz razloga koji su specifični za funkcionisanje tržišta rada u zemlji.
Poslanici Nacionalnog veća, donjeg doma parlamenta, prihvatili predlog svojih kolega u gornjem domu – Veću država – da se ukinu minimalne plate koje je pet kantona uvelo proteklih godina.
Ženeva ima ono što se često naziva „najvišom minimalnom platom na svetu“ — 23 franka na sat — koju slede Bazel-Siti (21 franak na sat), Neušatel i Jura (20), kao i Tićino (19).
Ove plate, o kojima sindikati pregovaraju u ime radnika, odražavaju troškove života u svakom od ovih kantona.
Međutim, poslanici su sada odlučili da kolektivni ugovori o radu imaju prednost nad zakonima o minimalnoj plati kantona.
Iako su njene plate među najvišim u svetu, Švajcarska je jedna od samo pet zemalja u Evropi — ostale su Švedska, Danska, Island i Norveška — koje nikada nisu uvele minimalne plate na nacionalnom nivou.
Švajcarska je 2014. održala referendum o tome da li da postavi minimalnu platu na 22 franka, ali je taj potez odbijen, što je navelo pojedine kantone da to učine ako žele.
To, međutim, ne znači da je vaš poslodavac slobodan da vam plati onoliko — ili onoliko malo — koliko želi.
Umesto toga, minimalni iznos koji možete dobiti biće određen pregovorima između poslodavca i sindikata.